A Huszonkilenc színházi évad Szatmárnémetiben – a szatmári magyar színjátszás története 1919 és 1948 között című kötetet a szerző és a kiadvány szerkesztője, Bessenyei Gedő István, a Harag György Társulat művészeti igazgatója mutatta be az egybegyűlteknek.
Az új könyv hiánypótló munka, amely a szatmári magyar színjátszás egy igazán nehéz periódusát mutatja be: a közel három évtized alatt ugyanis három terror nehezítette a művészi kibontakozást, a színházi életet. A szatmári színjátszás ebben az időszakban számos neves képviselőjét, meghatározó alakját veszítette el, emellett a folyamatos politikai nyomás, a cenzúra nehezítette, vagy éppen lehetetlenítette el a munkát.
Csirák Csaba most is a tőle megszokott alapossággal, pontossággal tárja az érdeklődők elé hosszú évek kutatómunkájának eredményét. Egyrészt történelmi, színháztörténelmi leírást, másrészt rengeteg adatot, amelyek az időszak magyar színjátszását kutatóinak igazi aranybánya lehet. A könyv kitűnően egészíti ki a Harag György Társulat történetét az alapítástól kutató, és rendkívül igényesen összefoglaló kötetét, amivel együtt a szatmárnémeti magyar színjátszás története gyakorlatilag 1919-től napjainkig kutatva, dokumentálva van.
A tervek szerint a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata a 2022. januárjában szervezett, a most is használatban levő szatmári színházépület átadásának 130 éves évfordulója alkalmából tartott rendezvény részeként is be fogják mutatni.
A kötet megjelenését a Szatmár Megyei Tanács és a Communitas Alapítvány támogatta.